Multivitamin Her Derde Deva DeğilGünlük hayatımızda yorgun düşüp enerjimiz azaldığında hepimizin aklından multivitamin kullanmak geçer. Peki, meyve sebze yemeden önce multivitamin kullanmak yararlı mıdır? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Arzu Güntürk’e göre, vitamin komplekslerinin içinde, tüm vitaminlerden belirli oranlarda bulunduğu için herhangi bir vitamin eksik olduğunda onu yerine koymaya yetmeyebiliyor.

Ülkemizin meyve ve sebzeler açısından zengin olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Arzu Güntürk, normal miktarlarda bu ürünleri tüketen bir kişinin, dışarıdan vitamin takviyesi almaya ihtiyacı olmadığını söylüyor. Ancak meyve, sebze tüketimi az olan kişiler, bedenen ve zihnen yoğun enerji harcayanların vitamin kullanabileceğini işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Arzu Güntürk, “Vitamin ve mineral eksikliğini belirleyebilmek için, ülkemizde özellikle D vitamini, B12 vitamini, demir, çinko, biotin ve iyot ölçümlemeleri yapılıyor. Bu vitaminlerin herhangi birinin ya da birkaçının eksikliği saptandığı durumlarda ise, eksik vitamini tek tek yerine koymak, daha doğru bir yaklaşımdır. Örneğin emilim kusuruna bağlı bir eksiklikte kimi zaman vitamini ağızdan değil, damardan veya kalçadan vermek daha uygun olabiliyor.”diyor.

İhtiyaç duyulan vitaminleri tek tek alınmalı

Multivitaminlerin içinde faydalı birçok bileşen olmakla birlikte ihtiyaca oranla çoğunlukla dozları yetersiz ve belki de herkesin her bileşene ihtiyacı olmadığı halde tüketiliyor. İşte bu nedenlerle ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin ayrı ayrı alınması gerekiyor.

Gereksiz vitamin kullanımı vücuda zarar verebiliyor

Sağlıklı bireylerin gıdalarına ek olarak vitamin almalarına ihtiyaç olmadığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Arzu Güntürk Yalçın, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ancak kişinin vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekir. Çünkü bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.”

Haberin devamına www.formsante.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Kullanıcılar Bunları da Aradı

Yayın Tarihi : 29/06/2020
/**/