Obezite Nedir?


Vücudumuzdaki yağ miktarının belli bir orandan fazla olması obezite olarak adlandırılır. Bu oran boyumuzla kilomuzu içeren bir hesapla saptanır. Buna vücut kitle indeksi (VKİ) denir. Ancak vücut tipi ve vücuttaki kas miktarı da obezite tanımı yapılırken göz önünde bulundurulur.

Vücut kitle indeksi  eğer kg/m2 cinsinden 40’ın üzerinde ise kişinin hastalık kabul edilecek düzeyde kiloya sahip olduğu söylenebilir. Bu durum morbid obezite olarak da tanımlanmaktadır.  VKİ (beden kütle indeksi) değeri 35’in üzerinde olup tip 2 diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi kilo ile ilişkili ek hastalığı olan kişiler, tedavi gerektiren obezite hastaları olarak kabul edilmektedir.

Bugün artık obezitenin insan ömrünü kısaltan hastalıklara neden olduğu kabul edilmektedir. Diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp ve damar hastalıkları, hiperlipidemi, karaciğer yağlanması, böbrek hastalıkları, eklem rahatsızlıkları gibi problemlerde obezite risk oluşturduğu gibi, bazı kanser türlerinin de görülme sıklığını artırdığı bilinmektedir. 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

 

Yayın Tarihi : 12/01/2021