Okul Öncesi Sağlık Kontrolleri de Tamam mı?

Okul çağı, çocukluk döneminde yeni, farklı ve özel bir çağdır. Okul döneminde çocukların başarılı olmaları ve sosyalleşmeleri önem kazandığı için okul öncesi bir takım sağlık kontrollerinin yapılması da önem kazanıyor Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, bu dönemde yapılması gereken kontroller hakkında ayrıntılı bilgileri bizimle paylaşıyor.

İşitme ve Görme Kontrolleri

Yapılması gerekli olan sağlık kontrollerinin en önemlileri işitme ve görme kontrolleridir. Okul öncesi çocuklar henüz görme ve işitme duyularım iyi olup olmadığını henüz anlayabilecek kapasitede değillerdir. Örneğin çocuk iyi işitmeyebilir ya da net görmeyebilir. İşittiği ve gördüğünü "normal' olması gereken düzeyde sanabilir, bunun bilincinde değildir. Bilincinde olmadığı için de az işitme ya da yeterince net göremeyen çocuğun okuldaki başarısını etkiler İşitmesi iyi olmayınca algılaması gecikir. Görmesi iyi olmayınca okuması, yazması gecikir. Ebeveynler bunun farkına varamayabilir. Bunun içindir ki okula başlamadan önce çocuğun görme ve işitme kontrollerinin uzman hekimler tarafından yapılması önem kazanır. Kontroller sonrası eğer görme ya da işitme duyularında problemler varsa bunların tedavi edilmesi gerekir.

Diş Kontrolleri

Okul öncesinde yapılmasını önerdiğimiz bir diğer sağlık kontrolü de periyodik diş kontrolleridir. Günümüzde artık çocuklar tüm gün okulda kaldıkları için gün içinde beslenmelerinin bir bölümünü okulda yapıyorlar. Bundan dolayı sadece okula başlamadan düzenli aralıklarla okul döneminde de çocuğun diş sağlığı kontrollerinin yapılması önem kazanıyor.

Kan Testleri

Okula başlamadan önce kan testleri de yapılabilir. Okul öncesi çocukların yaş grubunda kolesterol düzeylerine bakılmasını yine rutin olarak tansiyonuna bakılmasını önerebiliriz. Çocuk tansiyonu toplumda çok önemsenen bir konu değildir ama unutmamak gerekir ki çocuklarda da hipertansiyon görülebilir.

Psikolojik Kontroller

Bazı çocuklarda akranlarına göre davranış bozuklukları veya hiperaktivite görülebilir. Bu tip çocukların da okula başlamadan time mutlaka bir pedagog ya da çocuk psikoloğuna göstermeleri gerekir. Aksi takdirde bu çocuklar okula başladıklarında daha ağır sosyalleşme sorunları yaşayabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi okul çocukların sosyalleşmeye başladığı bir dönemdir. Sosyalleşmeye başladıktan, yavaş yavaş 'kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrendikleri bu dönemde ailelerin sınıfa girip çocuğun yanında oturmaları veya tüm gün çocuğu okulun bahçesinde beklemeleri gibi davranışlarda bulunmamaları gerekir.

Yapılması Gereken Aşılar

Okul çağında çocuklar hayatlarında ilk kez o kadar kalabalık bir ortamda oldukları için enfeksiyon hastalıktan= yayılmasını kolaylaştırıyor. Bundan dolayı bebeklik döneminde yapılan bir takım aşıların tekrar yapılması önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından İlkokul birinci sınıfta kızamık, kızamıkçık, kabakulak boğmaca, tetanos aşıları yapılmaktadır. Ancak ebeveynler bunları özel olarak çocuk dört yaşına geldikten sonra da yaptırabilirler. Sağlık Bakanlığı'nın şu an suçiçeği aşısı yapmıyor ama bunun da yaptırılmasını öneriyoruz. Okula başlamadan önce yıllık grip aşısını çocukta kronik astım. Şeker ya da kalp hastalığı varsa öneriyoruz. Çocukta bahsedilen bu hastalıklar yoksa grip aşısının yapılması zorunlu değildir.


 

 Kullanıcılar bunları da aradı:


 

Yayın Tarihi : 02/10/2019