Okula Başlayan Çocukların Düzeni Değiştirilmelidir

Çocukları okula başlayacak ailelerin yapması gerekenler var mıdır?

Rahat rahat gezilen, oynanan yaz mevsiminin rehavetini çocukların üzerinden atma zamanı geldi. Okulla birlikte yeni bir düzeni de çocukların hayatına adapte etmek gerekiyor. Okula başlarken evde ve okulda dikkat edilecek bazı davranış biçimleri var. Bunun başında çocuğun yatma saatleri gelir.

 

Çocuğun uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Yaz tatili çocukların genellikle istediği saatte yatıp istediği saatte kalktığı dönemlerdir. Okulların açılma döneminde artık uyku düzenlerinin oturması gerekir. Bir çocuğun gün içinde sağlıklı, zinde olması ve okuldaki başarısı için en önemli faktör gece uykusunu almasıdır. Bunun için de bir çocuğun en az 8–10 saat uyuması gereklidir. Geç vakitlere kadar oturup televizyon izlenmemelidir. Örneğin ilkokul birinci sınıftaki bir çocuk akşam 21.30–22.00 civarında yatmalıdır. Ortaokul ve lisede bu zaman 22.30 olabilir. Bu zamanlama çocuğun yaşı ve ertesi gün kalkma saatine göre ayarlanmalıdır.

 

 

Çocuğun beslenme düzeni nasıl ayarlanmalıdır?

Bazı okullar eve uzak olduğundan çocuklar çok erken saatlerde servislere biniyor. Aileler de çocuğun uykusu bölünmesin diye sabahları servis gelmeden beş dakika önce çocuğu apar topar kaldırıp giydirerek okula göndermektedir, bu çok yanlıştır. En azından yarım saat önce çocuğu kaldırmak ve kahvaltı ettirmek çok önemlidir. Yetişkinlerde de çocuklarda da en önemli öğün kahvaltıdır. Çocuk kahvaltıda büyümenin gelişmenin temel desteğini alıyor. Bu nedenle kahvaltıda bir bardak süt içmesi gelişimi açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra bir dilim ekmek, biraz peynir ve yumurta yenmesi faydalıdır ama bunlar yenemiyorsa süt mutlaka içilmelidir.
Aburcubur dediğimiz, çerez, tuzlu yiyecekler o anda karnını doymuş gibi hissettirir ama besleyici değeri olmadığından kahvaltı olarak verilmesi doğru değildir. 
Bazı ailelerde de aç karnına çocuğa bal, pekmez vermek gibi bir adet var. Bu hiç doğru değildir, çocuğun iştahını keser.
Okulda da ya da çevresinde açıkta satılan yiyeceklerin hiçbir şekilde yenmemesi gerekiyor. Bu anlamda çocukları uyarmamız gerekiyor. Eğer okulda bir beslenme saati varsa o saatte bir yoğurt, bir dilim kek gibi bir şeyler yiyebilir.  
Okuldan eve gelindiğinde akşamüstü ise bir ara öğün, akşamsa da protein, karbonhidrat ve yağı içeren sağlıklı bir akşam yemeği yemesini sağlamak gerekir.

 

Okula giden çocuklar açısından başka nelere dikkat etmek gerekir?

Uyku ve beslenme düzeni dışında çocukların omurga sağlığı da önemli. 
Genellikle çocuklar sırta asılan okul çantaları kullanılıyor. Tek tarafa yük binmesin ve omurga zarar görmesin diye düşünüldüğü için gayet doğrudur. Ancak hele yeni okula başlayan çocuklar lazım olan olmayan bütün kitapları çantaya doldurduklarından gereksiz bir ağırlık taşıyor. Anne babaların çocuklarının çantalarına göz atmalarında yarar vardır. Sadece gerekli malzemeleri çantasına koymasını sağlamak, çocuğun omurga deformitelerini önlemek açısından faydalıdır.
Ayrıca okula giderken çocuğun aşırı kalın giysiler giymesi terlemeye ve hastalığa davetiye çıkartır. Aynı şekilde çocuğun seçtiği çok ince giysiler de üşüyüp hastalanmasına neden olabilir. O nedenle aileler çocuklarının giysilerini mevsime uygun seçmelidir. Aynı şekilde ayakkabıları da ayağına uygun ve rahat olmalıdır. 
Bir diğer konu da bazı çocukların tuvaletlerini okul saatleri boyunca tutma eğilimleridir. Çocuklara bunun yanlış olduğu anlatılmalıdır. Çünkü tuvalet konusunda kendini kasmak idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. 
Çocuklar okuldan geldiğinde ise hemen derse oturmasını söylemek doğru değildir. Biraz oynaması, kendine zaman ayırması fayda sağlar.
Çocukların sağlığı açısından hijyen konusunda ne yapılmalıdır?

Öncelikle çocuklara el yıkama alışkanlığın kazandırılması, tuvalete girerken ve çıkarken elleri yıkamalıdır. El yıkama pek çok hastalığı önlemede de büyük önem taşır. 
Ayrıca çocuklar sınıflarda kalabalık ortamda nefes aldıklarından teneffüslere çıkıp oksijen almalı ve sınıf da havalandırılmalıdır. 
Çocuklar eve geldiklerinde de mutlaka ellerini hemen yıkamalı hele evde küçük bir kardeşi varsa çok önemlidir.

Yayın Tarihi : 01/10/2019