Polikistik Over Sendromu / PKOS ve Hirsutizm Kliniği

Polikistik Over Sendromu PCOS-PKOS ve Hirsutizm Kliniği


Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm Kliniği, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde polikistik over sendromu ve hirsutizm hastalarına özel oluşturulan multidisipliner bir yapıdır.

Hastalar, endokrinoloji uzmanı, kadın doğum uzmanı, hatta gerektiği durumlarda dermatoloji uzmanı gibi birden fazla hekim tarafından değerlendirilmektedir. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm Kliniği bu hizmet anlayışıyla çalışan dünyada çok az sayıdaki merkezden biridir.

Polikistik over sendromu vücutta birden fazla sistemi ilgilendirdiği için, hastanın sadece şikayetine yönelik uygulanacak bir tedavi, sorunun temelini çözmeyecektir. Dolayısıyla bu hastalar uzun dönemde birçok hekim ve hastane dolaşarak zaman kaybedebilirler. Polikistik over sendromu tedavisinde multidisipliner yaklaşım en ideal yöntemdir.

Bu vizyonla oluşturulan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm Kliniğinde hastaların muayene, tanı, tedavi ve takipleri endokrinoloji, kadın doğum ve dermatoloji uzmanlarının ortak yaklaşımları ve işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Hastanın ilk muayenesinde endokrinoloji uzmanı ve kadın doğum uzmanı birlikte bulunmaktadırlar. Tedavi, bu uzmanların ortak kararıyla şekillendirilmekte, hirsutizm (aşırı kıllanma) ya da akne (sivilce) sorunu varsa, dermatoloji uzmanı da ekibe dahil edilmektedir. Hastanın uzun dönem takibi ve kontrol muayeneleri yine aynı ekip tarafından hep birlikte yürütülmektedir.

Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm Kliniği ekibindeki tüm hekimler haftada bir düzenlenen PKOS konseyinde bir araya gelmekte, takip edilen hastalar değerlendirilmekte, poliklistik over sendromuyla ilgili güncel bilimsel literatürlerin sunumu yapılmaktadır. Hastaların tedavileri ve takipleri güncel bilimin ışığında şekillendirilmektedir.

Ekip tarafından Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm alanında kapsamlı klinik çalışmalar da yürütülmektedir.

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


 

Yayın Tarihi : 21/09/2020
/**/