Pelvik Taban Merkezi


Pelvik Taban Kası Nedir, Neden Önemlidir, Görevleri Nelerdir?

Pelvik taban kasları, leğen kemiği olarak bilinen pelvis kemiğinin tabanında yer alan işeme, dışkılama ve cinsel fonksiyonlarda önemli görevleri bulunan kas grubudur.

Bununla birlikte pelvis bölgesinde bulunan organlarımızdan mesane, rahim ve rektumu da aşağıdan destekleyerek, kaldıraç görevi görür.

 

Kişinin Psikolojik, Sosyolojik Durumu ve Yaşam Kalitesine Etkisi Nedir?

Pelvik taban kaslarındaki problemler, kişilerin günlük yaşamında gerçekleştirdikleri aktiviteleri kısıtlayarak yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Sürekli yaşanan rahatsızlık hissi sosyal, iş ve aile ilişkilerini olumsuz etkilemekte ve kişinin kendisini toplumdan soyutlamasına neden olabilmektedir.

Ayrıca pelvik taban bozukluklarına bağlı olarak kişilerin cinsel hayatlarında da problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda yaşadıkları sorunları başkalarıyla konuşamayan ve paylaşamayan kişiler yalnızlık hissine kapılabilmektedir. Tüm bu yaşananlar bazı psikolojik sorunlar için de zemin oluşturabilmektedir.

 

Sağlıklı İnsanlara Yönelik Yaklaşım

Pelvik taban rehabilitasyonunda hastalıklar oluşmadan koruyucu amaçlı yapılan uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Bunun için öncelikle kişilerin pelvik taban hakkında bilgilendirilmesi, sonrasında ise olası risk faktörlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Aile geçmişi, sosyal çevre, iş yaşamı, günlük yaşam aktiveleri ve genetik faktörler gibi bireysel özellikler incelendikten sonra pelvik taban egzersizleri öğretilmeli ve günlük yaşamına nasıl aktaracağı hakkında bilgi verilmelidir. Bu noktada en önemli adım gerekli bilgilendirmenin yapılması ve eğitimin verilmesidir. 

 

Yayın Tarihi : 06/11/2019