Polikistik Over Sendromu / PKOS Nedenleri

pcos pkos nedenleri


Polikistik over sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalar, hastalığın ortaya çıkmasında birden fazla etkenin bulunduğunu göstermektedir. Bunlar;

 

Genetik:  

Araştırmalar PKOS’un nedenleri arasında ailesel yatkınlık olduğunu ortaya koymaktadır.

İnsülin Direnci:

PKOS hastalarının yüzde 70’inde insülin direnci görülmektedir. İnsülin direnci hücrelerin insüline karşı dirençli olduğu, bu nedenle vücudun daha yüksek düzeyde insülin üretmek zorunda kaldığı bir durumdur. Yüksek insülin seviyeleri yumurtalıkların daha fazla androjen üretmesine neden olduğu için de bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır.

Obezite insülin direncinin başlıca risk faktörlerindendir. Hem obezite hem insülin direnci ileride tip 2 diyabet görülme riskini artırmaktadır. Bu nedenle de kilo fazlalığı bulunan PKOS hastalarında kilo vermek yapılacaklar listesine ilk sıradadır.

Inflamasyon:

PKOS hastalarının vücutlarında artmış inflamasyon gözlemlenmektedir. Kilo fazlalığı da inflamasyon artışına katkı sağlayan bir durumdur. Bu nedenle fazla kilo, hem insülin direnci, hem inflamasyon nedeniyle polikistik over çalışmaları, fazla inflamasyonun androjen yüksekliğiyle de bağlantısını göstermiştir.

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


Yayın Tarihi : 21/09/2020
/**/