Polikistik Over Sendromu / PKOS Olası Sonuçları

pcos pkos sonuçları hastalıkları


Bu hormonal bozukluğunun, yaşam kalitesini düşüren bazı istenmeyen sonuçları olabilir:

 

İnfertilite (kısırlık)

Kadınların gebe kalabilmeleri için yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Polikistik over sendromunda yumurtlama sorunu görüldüğü için kısırlık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle PKOS, kadınlarda infertilitenin yani kısırlığın en sık görülen nedenlerinden biridir. Öte yandan bu sorun tedavi edilebilmektedir.

Metabolik Sendrom

PKOS hastalarının yüzde 80’i fazla kilolu ya da obezdir. Hem obezite hem PKOS yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, düşük HDL (iyi kolesterol), yüksek LDL (kötü kolesterol) görülmesi riskini arttırmaktadır. Bu faktörlerin tamamına “metabolik sendrom” adı verilmektedir. Bu durum kalp krizi, şeker hastalığı ve inme riskini artırmaktadır.

Uyku Apnesi

Uyku sırasında aralıklı olarak nefes almanın kesilmesidir. Bu durum uyku kalitesinde bozulmaya ve hipertansiyondan, dikkat dağınıklığına bir çok duruma sebep olabilmektedir. Uyku apnesi, PKOS ve fazla kilolu kadınlarda sık görülen bir sorundur.

Endometrial Kanser

Halk arasında rahim kanseri olarak da adlandırılan, endometrium iç duvarının kanseridir. Bu doku östrojene bağlı olarak büyüme gösterir. PKOS hastalarında yumurtlama sorunu olmasından dolayı sürekli östrojen salınması problemi bulunmaktadır. Bu da endometrium kanseri riskini arttırmaktadır.

Depresyon

Polikistik over sendromu olan hastalarda depresyon ve anksiyete normal popülasyona göre daha fazla görülmektedir.

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


 

 

Yayın Tarihi : 21/09/2020
/**/