Sanal Kolonoskopi BT Hazırlık Formu

Hamilelik söz konusu ise ya da hamilelik olasılığı varsa, bilgisayarlı tomografi gibi x-ışınlı cihazlar ile inceleme yaptırmanız sakıncalı olabilir. Bu durumda inceleme istemini yapan doktorunuz ile tekrar görüşmelisiniz. 

İncelemenin doğru netice vermesi için aşağıdaki kurallara kesinlikle uymanız gerekmektedir.Aksi taktirde bağırsak temizliğiniz yeterli olmayacağından inceleme yapılamayacaktır.


1-Diyet

Çekimden önceki gün 48 saat  katı gıda alınmaması gerekmektedir.

Hastanın uygulaması  gereken diyet programı ise şöyledir;

 • Kahvaltı 
  * Şekerli açık çay, rafadan yumurta
  * Tanesiz reçel veya bal

 • Ara öğün :
  * Meyva suyu (üzüm veya vişne suyu)

 • Öğlen :
  * Tanesiz çorba veya et suyu 
  * Tanesiz komposto
 • Akşam :
  * Öğlen yemeğinin aynısı

 • Ara öğün :
  * Meyva suyu

 

Ayrıca bu diet süresince, 1 gün boyunca 2,5 lt (12 bardak) su ilaveten içilecektir. Çekime gelmeden önceki gün, saat 24:00’ten itibaren hiçbir gıda alınmayacaktır ve ertesi sabah çekime aç gelinecektir.


2- Müshil Kullanımı

X-M DİET (75 ML.) iki kutu Sadece çekime gelmeden önceki gün kullanılmak üzere, X-M diet’in 1 kutusu, 1 bardak meyve suyu ile karıştırılarak saat 12:00’de, diğer kutusu ise; saat 18:00’de aynı şekilde içilecektir.


3- Kalın Bağırsak Temizliği

Çekime gelmeden önceki gün saat 21.00’da B.T.ENEMA prospektüsünde tarif olunduğu üzere makattan uygulanacaktır.


4-Düzenli olarak kullandığınız ilaçları su ile alabilirsiniz.


5- Kronik kalp yetersizliği, kronik böbrek yetersizliği ve diabet hastaları yukarıda belirtilen hazırlık programını uygulamadan önce mutlaka kendisini takip eden doktorun onayını aldıktan sonra bu programı uygulamalıdır.


6- İncelemeye gelirken daha önceden yapılmış radyolojik tetkiklerinizi yanınızda getiriniz ve ilgili tekniker ya da doktora teslim ediniz.


Randevunuza gelemeyeceğiniz veya tetkikiniz ile ilgili bilgi almak istediğiniz durumlarda , 444 70 00 numaralı çağrı merkezime ulaşabilirsiniz.

Hemen Randevu

Yayın Tarihi : 21/06/2019
/**/