Sinüzitte Balon TedavisiYeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı, kronik sinüzitlerin tedavisinde kullanılan balon sinoplasti yönteminin özellikle frontal sinüs hastalıklarında başarının daha da artmasını sağladığını belirtti.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş Boyun Cerrahisi uzmanı kronik sinüzit rahatsızlığının tedavisinde kullanılan balon sinoplasti yönteminin sinüzit cerrahisinde olumlu sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Sinüzit hastalığı burun ve buruna acılan sekiz sinüsün ayrı ayrı veya birlikte hastalanması durumudur. Kronik sinüzitlerde ilaç tedavisi ile genellikle sonuc alınamaz ve tedavi cerrahi olarak sağlanır. Cerrahi tedavideki temel prensip burun ve sinüslerin havalanmasının sağlanması, sinüslerin ağzının açılıp dışarıdan hava giriş çıkışının sağlanması ve içerideki salgıların dışarıya atılmasıdır. Uzmanımız, özellikle bazı sinüzit çeşitlerinde balon sinoplasti yönteminin kullanıldığını belirterek yöntemle ilgili şu bilgileri veriyor:

"Endoskopik sinüs cerrahisi yöntemi ile kronik sinüzitlerin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak halen daha özellikle frontal sinüs olarak adlandırılan alındaki sinüslere ait sinüzitlerin cerrahi tedavisinde birtakım sorunlar mevcuttur. Diğer sinüslerden farklı olarak frontal sinüsleri burun icine bağlayan açıklık bir delik şeklinde olmayıp kanal şeklindedir ve bu kanalın tümünün açılması, genişletilmesi oldukça güç bir işlemdir. Günümüzde cerrahi işlemlerdeki en önemli beklentiler hastaya daha az zarar verme, hastanın daha az yerinin kesilmesi, daha az kanama olması ve daha kısa sürede iyileşmesi gibi kriterlerdir. İşte tam bu noktada gerek yukarda sayılan beklentilerin karşılanması, gerekse frontal sinüslerin kanal şeklindeki açıklıgı “balon sinoplasti” yöntemini gündeme getirmektedir.

Günümüzde sinüzitin cerrahi tedavisinde son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak yukarıda sayılan nedenlerle daha iyi ve daha konforlu bir ameliyat için balon sinoplasti yöntemi de kullanılan yöntemlerden birisi olmaktadır. Ameliyat sırasında balon, frontal sinüsün kanalında iken şişirilir, kanal etrafında oluşmuş yumuşak dokular balonun yaptığı basınç ile açılır. Böylece kanalın ağzı da açılmış olur ve sinüs içerisinde varolan iltihaplı salgılar dışarı atılır."

Bu yöntemin en önemli özelliğinin kesi içermemesi ve kanama olmaması olduğunu söyleyen  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi uzmanı “Bu işlemden sonra hastanın hastanede yatmasına gerek yok, ayrıca, balon sinoplasti yönteminin sağladığı bir diğer avantaj da ameliyat esnasında çekilen filmlerle yapılan işin sağlamasının yapılmış olmasıdır” dedi.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 18/08/2021