Tiroid Biyopsisi


 

Tiroid Biyopsisi Nedir?

Tiroid biyopsisi, tiroid nodüllerinin kanser olup olmadığını teşhis etmekte kullanılan bir yöntemdir. Boyun bölgesine enjektörle yapılan ve birkaç dakikada tamamlanan bir işlemdir. Herhangi bir kesi ve dikiş söz konusu değildir. “Boyuna iğne” fikrinden bazı kişiler çekinebilse de bu işlemin herhangi bir komplikasyona yol açmadığı bilinmelidir.

 Tiroid Biyopsisi Niçin Yapılır?

Tiroid Biyopsisi yapılma sebebi tiroid bezleri içerisinde bir nodül tespit edilmesi ise iyi ya da kötü huylu olup olmadığını öğrenmek ve dolayısıyla tedavi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verme süresinde yararlanılır. Bu noktada oldukça etkili bir görüntüleme yöntemidir.

 


 

Tiroid Biyopsisi Kimlere Yapılmaz?

Tiroid biyopsi işleminin kimlere yapılması gerektiği kadar kimlere yapılmaması gerektiği de önemlidir. Tiroid biyopsi işlemi aşağıda durumlarda yapılmaz.

• Hastanın tiroid nodülü 4cm’den büyükse ameliyat olması gerektiği için tiroid biyopsisi gerekmez. Çünkü tiroid nodül çok büyük olduğunda teşhis olanağı azalmaktadır.

• Paratiroid hastalarında da biyopsi yapılmaz. Örneğin paratiroid adenomu olan hastalara da biyopsi yapılmasına gerek yoktur. Paratiroid adenomları tiroid kanseriyle karıştırılabildiği içn farklı tetkiklerle teşhisin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

• Tiroid iltihabı hastaları özellikle de en çok rastlanılan türü olan “Hashimato” hastaları için tiroid biyopsisi yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

• Ultrasonda çok yüksek nodüller görülen hasta grubu için de tiroid biyopsisi yapılmasına gerek yoktur. Ultrasonla yapılan tetkikler yüzde 100’e yakın sonuç verdiği için hastada kanser olup olmadığı net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla kanser teşhisi konulan bir hastaya ayrıca biyopsi yapmaya gerek yoktur. Hastanın direkt ameliyata alınması gerekmektedir.

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:Bu Videolarda İlginizi Çekebilir:

 

 

 

Yayın Tarihi : 23/12/2021