Tiroid Hastalıkları


Tiroid, boynun ön bölgesinde, soluk borusunun üzerinde, kelebek şeklinde bir organdır. T3 ve T4 isimli iki hormon üretir. Bu hormonlar insan sağlığı için çok önemlidir. Karaciğerin, böbreğin çalışmasından, saç sağlığına, hatta düşünce yoğunluğuna ve hızına kadar her türlü vücut fonksiyonunda bu hormonlar rol alırlar. Buna bağlı olarak tiroid bezinin fazla çalışması da az çalışması da bir sorun olarak kabul edilmektedir.

Genel sağlık üzerine son derece önemli bir yeri bulunan tiroid bozukluklarının tedavisi de bu nedenle multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir.

 

  • Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

Tiroid hastalıkları, tiroidin anatomisinde, görüntüsünde ve tiroid fonksiyonlarında değişiklik yapan hastalıklar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Tiroid anatomisinde, görüntüsünde değişiklik yapan hastalıklar: Bunlar tiroid nodülleridir. Nodül; beze, şişlik, çıkıntı anlamında bir kelime olup tiroid bezinin içinde oluşan yuvarlak, sert, şişliklerdir. Boyutları birkaç milimetreden, birkaç santimetreye kadar değişebilir. Sayıları da değişkendir, tek olabilecekleri gibi, onlarca da olabilmektedir.

Tiroid fonksiyonlarında değişiklik yapan hastalıklar: Bunlar ya tiroidin fazla çalışmasına ya da az çalışmasına neden olan hastalıklardır.

 

  • Tiroid Hastalıkları Hangi Şikayetlere Neden Olur?

Tiroid hastalıkları üç farklı türde şikayetlere neden olur:

Tiroid bezinin büyümesine bağlı şikayetler: Tiroid bezinin çok büyümesi durumunda, bir kitle gibi öne doğru çıkıntı yaparak boyunda kozmetik bir sorun oluşturabilir. Ayrıca arkasındaki nefes borusuna baskı yaparak solunum zorluğuna, yemek borusuna baskı yaparak yutkunma güçlüğüne ya da yutkunurken takılma hissine sebep olabilmektedir. Özelikle yatarken daha belirgin hale gelen “boğuluyormuş” hissi de büyük guatrlarda görülen bir başka şikayettir.

Tiroid bezinin çok çalışmasına bağlı şikayetler: Tiroid bezinin çok çalışması durumunda vücuttaki herşey hızlandığı için buna bağlı sorunlar ortaya çıkar. Metabolizma hızlandığı için genellikle iştah artar ancak yine de kilo kaybı olur, sıcağa tahammülsüzlük vardır, uyku ritmi bozulur, aşırı hareketlilik, yerinde duramama, kalp hızlı çalıştığı için çarpıntı, bağırsaklar hızlı çalıştığı için sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı gibi durumlar ortaya çıkar.

Tiroid bezinin az çalışmasına bağlı şikayetler: Bu durumda da yine vücuttaki herşeyin yavaşlamasına bağlı olarak, metabolizma yavaşladığı için çabuk kilo alma, soğuğa tahammülsüzlük, sabahları uyanamama, halsizlik, uyuşukluk olur. Bununla birlikte, deri kurur, saç dökülmesi başlar, bağırsaklar yavaş çalıştığı için kabızlık ortaya çıkar, düşünce yavaşladığı için söylenenleri anlamama, yanlış kararlar alma gibi sorunlar yaşanır.


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 05/10/2020