Tiroid Hastalıkları ile İlgili Merak Edilenler II


Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Genel Cerrahi & Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan Tiroid Hastalıkları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

 • Tiroid Ultrasonu Ne Zaman Çekilmelidir?

Tiroid ultrasonu, tiroid hastalıklarının tanı aşamasında son derece önemli bir yöntemdir. Endokrin ile ilgilenen hekimlerin stetoskopu olarak tanımlanan bu yöntem ile bir nevi tiroidin fotoğrafı çekilmektedir. Hastanın boynuna ultrason probu yerleştirildikten sonra tiroid yapısının haritası çıkarılır. Rutin bir endoktrin muayenesinin bir parçası olması gereken tiroid ultrasonu zararlı ışın içermediğinden hastaya da bir zararı yoktur.

 


 

 • İnce İğne Biyopsisi Nedir, Ne Zaman Çekilmelidir?

Tiroidinde nodül bulanan vakaların bazılarında hekim gerekli gördüğü taktirde yapılan biyopsi işlemidir. Vücudun farklı bölgelerde tespit edilen nodüllerde genellikle küçük kesilerle girilerek gerçekleştirilen parça alma işlemi tiroidin naif bir organ olması nedeniyle iğne yardımıyla yapılır. Ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilen işlem sonrasında nodülden hücresel boyutta parça alınarak patolojiye gönderilir. Patologlar tarafından kullanılan özel boyalar ile nodülün içeriği hakkında bilgi edinilerek hastada kanser olup olmadığının bilgisine ulaşılır. İnce iğne biyopsisi birkaç dakika içinde tamamlanmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.erhanaysan.com/biyopsi-ya-da-igne-biyopsisi-nedir

 


 

 • Tiroid Bezinin Şişmesi Ne Anlama Gelir?

Tiroid bezinin şişmesi, yani büyümesi guatr anlamına gelmektedir. Tiroid bezinin büyümesi durumunda bası bulguları ortaya çıkabilir ya da nodüller oluşturabilmektedir. Ancak bu noktada önemli bir unsur var. Tiroid bezinin büyümesine karşın herhangi bir şikayet oluşturmuyorsa herhangi bir anlam taşımamaktadır. Sadece büyük bir tiroid bezi var demektir. Bununla birlikte nodüller ya da bezeler ortaya çıkması durumunda, sorun bir hastalık haline gelmiştir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

 


 

 • Tiroid Hastalıkları Ses Kısıklığına Neden Olur mu?

Çok ender de olsa tiroid hastalığı nedeniyle ses kısıklığı ortaya çıkabilmektedir. Ancak tiroid hastalığı ve beraberinde ses kısıklığı yaşanan kişilerde, bu durum ileri evre hastalığa işaret etmektedir. Sonuçta ya çok büyümüş bir tiroid ya da malign bir tümör vardır. Ancak tiroid hastalığına bağlı ses kısıklığı oldukça ender bir durumdur.

 


 

 • Tiroid  Nodüllerinin Hepsi Kanser midir?

Nodül;  beze, kitle anlamına gelir. Ancak her nodül kanser demek değil. Bu ayrım oldukça sık karıştırılan ve hastalar tarafından da endişe edilen bir durumdur. İstatistikler de her nodülün kanser olmadığını göstermektedir. Şöyle ki; tiroid nodüllerinin sadece yüzde 5’i kanser olmakla birlikte yüzde 95’i iyi huyludur. Bununla birlikte nodül ortaya çıktıktan sonra mutlaka bir endokrin uzmanına gidip değerlendirme yapılmasını sağlamak gerekmektedir.

 


 

 • Tiroidlerde Nodül Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Birçok nodül sessiz ilerler ve dolayısıyla hiçbir belirti vermez. Bu nedenle hastaların çoğu farklı nedenlerle yapılan incelemeler sonlarında tesadüfen tespit edilmektedir. Örneğin boyun ağrısı nedeniyle MR çekilmesi tiroid nodüllerinin tesadüfen tespit edilmesini sağlayan bir görüntülemedir. Bunun nedeni de nodüllerin çok ender bulgu vermesinden kaynaklanmaktadır. Yani nodüller sık görülmekle birlikte belirti vermesi enderdir. Ancak belirti vermemesi bir şey olmadığı anlamına da gelmediği için dikkatli olmak gerekmektedir. Bu noktada erken tanı devreye girmektedir.

 


 

 • Tiroid Nodüllerinde Erken Tanının Önemi Nedir?

Tiroid kanserlerinde de diğer kanserlerde olduğu gibi erten tanı hastalığın seyri açısından son derece önem taşımaktadır. Örneğin nodül 2 cm’in altında yakalanan kötü huylu bir nodüle yapılacak doğru bir cerrahi müdahale ile hastayı hayati tehlikeye sokabilecek bir durumdan kurtarmak mümkün.

 


 

 • Tiroid Nodülleri Tedavisinde Mutlaka Cerrahi Gerekir mi?

Tiroid nodüllerinin hepsi için mutlaka cerrahi önerilmemektedir. Kanser riski olmayan ve boyut olarak çok büyük olmayan tümörler genellikle takibe alınmakta. Hastanın durumuna ve hekiminin isteğine göre belirlenen periyodlarda gerekli kontroller yapılarak değişim olup olmadığı gözlenmektedir. Yapılan fizik muayene ve tiroid ultrasonundan sonra yine hekim gerekli görürse, ortada şüpheli bir durum varsa biyopsi de yapılabilmektedir.

 


 

 • Kanser Şüphesi Olmayan Büyük Nodüllere Nasıl Yaklaşılır?

Çapı 3-4 cm ve üzerinde olan nodüller büyük nodül olarak tanımlanmaktadır. Yapılan incelemelerle kanser riski taşımadığı ortaya konan bu nodüllerde ameliyatsız tedavi yöntemleri devreye girmektedir. Günümüzde, dünyada da en sık kullanılan yöntemlerden biri olan “radyofrekans ablosyon” kullanılmaktadır.  Genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen bu işlemde, özel bir iğne ucuyla nodülün içine girilerek yakılması esasına dayanıyor. İşlem sonrasında nodülde bir daha büyüme olmaz.

 


 

 • Tiroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tiroid kelebek şeklinde bir organdır. Ve nodülün bulunduğu yere göre tek taraf ya da tamamının alındığı bir ameliyat yapılabilmektedir. Cerrahinin tek taraflı ya da çift taraflı olmasının birçok nedeni vardır. Bu kararı hekim hastanın durumuna göre karar verecektir.

Tiroidler bulundukları hassas alan itibariyle cerrahi sırasında deneyim gerektirmektedir. Boyun bölgesinden açılan kesiler yardımıyla nodüllü olan bölge çıkarılmaktadır. Çok büyük nodülü olmayan hastalarda 3-4 cm’lik kesi yeterli olabilmektedir. Ses tellerine giden sinirler de buradan geçtiği için çok dikkatli olmak gerekmektedir. Günümüzde ameliyathanelerde ses tellerini ve sis sinirlerini gösteren cihazlarla bu konudaki olası komplikasyonun önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

Tiroid cerrahisi için olası bir diğer komplikasyon ise ameliyat sırasında paratiroid bezlerinin alınmasıdır. Tiroidin hemen arkasında yer alan pirinç tanesi büyüklüğündeki bu özel bezler kandaki kalsiyumu düzenleyen vücudun en küçük organlarıdır. Tiroid cerrahisi sırasında bu yapıların yerinde bırakılması çok önemlidir.

 


 

 • Tiroid Hastalıkları Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tiroid hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda öncelikle hastanın şikayetleri artarak devam eder. Örneğin hipotiroidisi tedavi altında olmayan bir kişi, giderek kilo alır, git gide durgunlaşır ve beraberinde birçok metabolik sorun oluşmaya devam eder. Hipertiroidinin tedavi edilmemesi durumunda ise çarpıntı şikayetleri devam eder ve hastada kalp sorunları ortaya çıkar. Bir de tiroid hastalarının sıklıkla yaşadığı sinirlilik hali durumu var. Bu durum hem hastayı hem de çevresini ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Dolayısıyla tiroid hastalıkları tedavi edilmediği taktirde kişinin yaşam kalitesini önemi oranda etkilemeye devam etmektedir. 

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:

 

Tiroid Hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi almak için Tiroid - Paratiroid Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yayın Tarihi : 02/02/2022