Tüp Bebek

Bebek sahibi olmak ve yardımcı üreme tekniklerinden faydalanmak isteyen çiftler, tedavinin ilk adımında detaylı olarak bilgilendirilirler.

 

İkinci adım, yumurtalıkların baskılanmasıdır. Tüp bebek tedavisinin temelini, kadının yumurtalıklarının kontrol altına alınması oluşturur. Bu amaçla ilaçlar kullanılır. Hekim tarafından hasta için uygun olanlar kişiye özel planlanır.

 

Üçüncü adım, yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibidir. Tüp bebek tedavisinin başarısı kadının yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla, ilaçlarla kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlarla uyarılır.  Yumurtalıkların uyarılması yaklaşık 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminin takibi için hasta birkaç kez kontrole gelebilir. Bu kontrollerde ultrasonografi yapılır.

 

Dördüncü adım,  yumurtaların toplanma işlemidir. Yeterli sayıda yumurta olgunlaştığında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar ya da genel anestezi altında yumurtalar toplanır. Döllenme işlemi, yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından hasta kullanacağı ilaçlar konusunda bilgilendirilerek taburcu edilir.

 

Beşinci adım, laboratuvar işlemleridir. Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda hasta bilgilendirilir. Döllenen yumurtalar laboratuvarda izlenir, uygun görülen zamanda, aralarında en kaliteli olanlar, belli sayıda seçilerek anne rahmine geri yerleştirilir. Yerleştirilme işleminin ne zaman yapılacağı konusunda hekim hastaya bilgi verir.

 

Son adım transfer işlemidir. Transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda hastaya bilgi verilir. Transfer işlemi, muayene işleminden farksızdır ve anesteziye gerek yoktur.  Ultrasonografik gözlem altında olacağından anne adayının idrara sıkışık olması istenir. İşlem sırasında, embriyolar rahim içerisine bırakılır. Eğer yerleştirme işleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmışsa, hastanın onayıyla bu embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir.

 

Transfer işlemi sonrasında hasta üç-dört saat hastanede kalır. Tedavinin sonucu, transferden sonra 12. günde gebelik testiyle öğrenilir. Test sonucu olumlu ise, testin iki gün sonra tekrarlanması istenir.  10 gün sonra da ultrasonografi randevusu verilir.

 

Sorularınız için: infohastane@yeditepe.edu.tr.

 

Yayın Tarihi : 15/08/2019