Tüp Bebek

ADIM ADIM TÜP BEBEK…

Bebek sahibi olmak isteyen ve sorun yaşayan çiftler yardımcı üreme tekniklerinden faydalanırken fiziksel, duygusal ve sosyal  çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Yıllardır beklenilene sonunda kavuşmak için verilen ısrarlı mücadelede pek çok sıkıntıya katlanılır:  Doktor kontrollerine gelmek, çeşitli tahliller ve işlemlerden geçmek, ilaçlar kullanmak, gergin bekleyiş süreleri, tedavinin getirdiği maddi yük, vs. Bu sıkıntılı ve bir o kadar da heyecanlı dönemi en rahat ve huzurlu bir şekilde geçirmeniz için adım adım yanınızda olacağız…

Kliniğimizde Tüp Bebek tedavisi planlıyorsanız, öncelikli olarak 0216 578 42 03 – 42 11 – 49 12 nolu telefonlardan bölümümüze ulaşabilir, Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Cem FIÇICIOĞLU için ücretsiz görüşme randevusu alabilirsiniz.

Bu görüşme sonrasında size uygun olan tedavi şekline karar verilir. Lütfen yanınızda gelirken daha önceden yapılmış tetkikleriniz vs. varsa getiriniz.  Böylelikle planlanan tedavi için süreç başlamış olur.

Tedavinin ilk adımını, tüp bebek bölüm başkanının vereceği bilgilendirme oluşturur. Sorumlu hemşiremiz tarafından detaylı olarak bilgilendirilmek üzere görüşme odasına alınırsınız. Tedavinin planı ve nasıl yürütüleceği anlatılır, ilaçlarınızı kendi kendinize nasıl yapacağınız öğretilir ve gerekli onay formları imzalatılır.

İkinci Adım, yumurtalıkların baskılanmasıdır.

Tüp bebek tedavisinin temelini, kadının yumurtalıklarının tamamıyla kontrol altına alınması oluşturur. Bu amaçla GnRH agonisti veya GnRH antagonisti adı verilen ilaçlar kullanılır. Hekimimiz tarafından bu ikisi arasından size uygun olan planlanacaktır.

Bu ilaçlar sizin istenilen zamandan önce yumurtlamanızı engeller,  cilt altına uygulanan enjeksiyonlar şeklindedir.

Planlanan ilaçlarınızı nasıl uygulayacağınız hakkında detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

Üçüncü Adım, yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibidir.

Tüp bebek tedavisinin başarısı kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla, daha önce belirtilen ilaçlar ile kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlar ile uyarılır.  Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine yapılan iğnelerdir. Yumurtalıkların bu ilaçlar ile uyarılması yaklaşık olarak 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminizin takibi için birkaç kez kontrol edilmeniz gerekmektedir. Bu kontrollerde ultrasonografiniz yapılır ve gerekli duyulduğunda kanınızda hormon düzeylerine bakılıp ilaçlarınızın doz ayarlaması yapılır.

Dördüncü adım,  yumurtaların toplanma işlemidir. Yumurta gelişiminin takibi sırasında yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere hCG (human chorionic gonadotropin) enjeksiyonu yapılır. Yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36.saate programlanır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar verilebileceği gibi işlem tümüyle anestezi altında da gerçekleştirilebilir. İşlem, yumurta gelişim takiplerinizde yapılan vajinal ultrasonografi uygulamasına benzer. Tek farkı vajinal ultrasonografi aletine bağlı bir iğnenin vajenden geçirilip yumurtalıklarınızın içerisindeki yumurtaları toplamasıdır. İşlemin süresi ortalama 30 dakikadır.

Sperm hücreleri ile döllenme işlemi yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından hastaneden taburcu edilirsiniz. Daha sonra kullanılacak ilaçlar konusunda bilgilendirilirsiniz.

Beşinci adım, laboratuar işlemlerimizdir. Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda bilgilendirilirsiniz. Normal olarak döllenen yumurtalar laboratuarda iki-beş gün arasında izlenir, uygun görülen zamanda, aralarında en kaliteli olanlar belli sayıda seçilerek anne rahmine geri yerleştirilir. Yerleştirilme işleminin ne zaman yapılacağı konusunda size bilgi verilir.

Son adım transfer işlemidir. Öncesinde transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Transfer işleminde, muayene işleminden farksızdır ve anesteziye gerek yoktur.  Ultrasonografik gözlem altında olacağından anne adayının idrara sıkışık olması istenir. İşlem sırasında, embriyolar ile yüklenmiş olan bir kateter vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine yerleştirilir ve embriyolar rahim içerisine bırakılır. Eğer yerleştirme işleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmış ise onayınız ile bu embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurularak, saklanır.

Transefer işlemi sonrası üç-dört saat hastanede kaldıktan sonra, o günü dinlenerek geçirmeniz istenir. Gebelik gelişiminizi desteklemek için progesterone, estrojen, hCG takviyesine yumurtaların toplanmasından veya embriyoların transferinden sonra başlanabilir. Tedavinin sonucunu, transferden sonra 12. gün yapılan gebelik testi ile öğrenilir. Test sonucunuz olumlu ise iki gün sonra tekrarlamanız istenir ve 10 gün sonra ultrasonografi randevunuz verilir.

Bizim için sağlıklı bebek, sağlıklı anne ve hasta memnuniyeti esastır.

Başarı tesadüf değildir.

Sağlıklı günler dileriz.

Sorularınız için; infohastane@yeditepe.edu.tr.

Prof.Dr. Cem FIÇICIOĞLU
Tüp Bebek Bölüm Başkanı