Ağrı Yönetimi Hasta ve aile Eğitimi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi ev Bağlı Kurumları her hastanın kişisel hakkı olan, ağrı probleminin değerlendirilmesi ve gerekli ağrı tedavisi uygulanması prensibini kabul etmektedir. Birincil hedeflerimizden birisi de tıbbi bakımdan sorumlu olduğumuz hastaların tedavilerinin her döneminde ağrı değerlendirilmesi ve tedavisi olanaklarından yararlanabilmeleridir.

Bu olanaklardan yararlanabilmeniz için;

 1. Hemşirenize mutlaka ağrı ilacınız olup olmadığını sorun.
 2. Hemşire ya da hekiminize ağrı ilacınızı nasıl alacağınızı sorun.
 3. Ağrı ilacınız belli saatlerde ve düzenli olarak verilmek üzere planlanmıştır. Tedavi planınızı öğrenin ve tam olarak uygulayın.
 4. Ağrı ilacınızı almak için ağrının şiddetlenmesini beklemeyin. Biraz daha beklemek sadece ağrınızın daha kötü olmasına neden olur ve tekrar kontrol altına alınması daha uzun sure ve daha fazla ilaçla mümkün olabilir.
 5. İlaca bağımlı olma endişesi ile ilaç alma zamanınızı geciktirmeyin. Bu ilacı tıbbi bir nedenle aldığınızı unutmayın. Tedavi planınızın bağımlılığa yol açmayacak şekilde düzenlenmiş olduğuna emin olun.
 6. Eğer ilaç ağrınızın azalmasına yardımcı olmuyorsa bunu hemşire yada hekiminize söyleyiniz. Tedavi düzeninde sizi rahatlatacak bir düzenleme yapılacaktır.
 7. Ağrının hastanın kendisi tarafından değerlendirilmesi ve bildirilmesi doktor/hemşire değerlendirmesinin önemli ve birincil kaynağıdır.
 8. Hastanız ile kolay iletişim kurulamadığı durumlarda hastanızın ağrı duyusunu ve rahatsızlığını gösteren davranışların değerlendirilmesi yöntemine başvurulur. Bununda ötesinde bilgi alınması gerekli durumlarda hasta yakınları olarak sizler doktor/hemşireye bu konuda yardımcı olabilirsiniz.
 9. Hastaneye başvuran tüm hastaların ağrı değerlendirmesi ilk gelişlerinde ve belli aralıklarla sistemik olarak hastanın hemşiresi tarafından yapılır.

Değerlendirmede kullanılan bazı yöntemler:
Ağrınızı tarif etmek için aşağıdaki şekillerden durumunuza en uygun olanı seçiniz

Ya da 0 ile 10 arası bir numara söyleyerek ağrınızın şiddetini anlatabilirsiniz.

 1. Ağrınızı 0 ile 10 arasında bir puan vererek değerlendireceksiniz. Hiç ağrınız yok ise 0 puan, ağrıya dayanamıyorsanız, ölsem de kurtulsam dediğiniz ağrı ya da 10 puan verebilir ve hemşirenize/doktor bu konuda yardımcı olabilirsiniz.
 2. Ameliyat sonrası ağrılarınız için düzenli olarak, belirli aralıklarla damardan veya kalçadan ağrı kesici ilaçların uygulanması ile yapılabileceği gibi damardan takılan özel cihaz ile hastanın kendi kontrolünde ilaç vermesini sağlamakta mümkün olmaktadır.
 3. Ameliyat sonrası doktor isteğine göre kolunuzdaki damar yolundan takılan özel cihazın adı hasta kontrolü analjezi (HKA) dir. Cihazın içinde hastanın kilosuna göre ayarlanan güçlü ağrı kesici bulunmaktadır. Cihazın ayarları hastanın kilo ve durumuna göre anestezi doktoru tarafından yapılır. Size saatlik giden bir ilaç miktarı vardır ama yinede ağrı hissettiğinizde cihaza takılı butona basarak kendinize ekstra ağrı kesici ilaç verebilirsiniz. Burada önemli olan bu butonu sadece hastanın kullanmasıdır. Hasta yakınları ve hemşireler butona basmamalıdırlar.

Ağrı, hastalıkların tedavisinde önemli bir bölümü içerebilir. Yeditepe üniversite hastanesi tüm hastaların ağrı tedavisi için haklarına ve hastaların kişisel, kültürel ve/veya dini inanışlarına saygı duyar.

Hasta Sorumlulukları

Siz veya hastanız ağrınızın zamanında ve etkin tedavisi için şu sorumlulukları taşımaktasınız;

 • Ağrının tedavisi için zamanında doktor/hemşireyi haberdar etmek,
 • Doktor ve hemşirelerle ortak bir tedavi planının ortaya çıkarılması açısından katılımcı olup yardımcı olmak,
 • Doktor ve hemşirelere ağrı ve tedavisinin değerlendirmesi konusunda yardımcı olmak.
 

Yeditepe Hastanesi
Copyright © 2009 Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
İçerenköy Mahallesi Hastane Yolu Sokak no:102-104 Ataşehir İstanbul
Tel: (216) 578 40 00 Faks: (216) 469 37 96


tasarım primeart
Yasal Uyarı   |   Bize Ulaşın