Kolon Grafisi ( Tek veya Çift Kontrastlı )

Kolon Grafisi ( Tek veya Çift Kontrastlı )

TANIM: Rektal yoldan kontrast madde tatbiki ile kalın barsağın incelenmesine yönelik, floroskopi kontrolü altında yapılan incelemedir.

RANDEVU: Gereklidir.

DİYET KISITLAMASI: İşlemden 24 saat öncesinden itibaren , posa bırakan lifli gıdalar, kızarmış yiyecekler ve et yenilmemelidir. Tanesiz çorba, içerisinde pulpası (Meyve özü) olmayan meyve suyu, şekersiz soda, şekersiz ve sütsüz kahve yada çay içilebilir. Özellikle süt ve kremalı içecekler ile gaz yapıcı içecekler içilmemelidir. Bol su önerilir. (Örneğin; her saatte bir bardak olmak üzere)

HASTA HAZIRLIĞI: Barsak temizliğinin sağlanmasına yönelik olmak üzere ; işlemden 14 saat kadar önce, oral yoldan alınmak üzere müshil kullanılmalıdır. Kullanılacak müshil ve kullanım şekli, hastanın yaşı ve kilosuna göre, bizzat Radyoloji uzmanı tarafından belirleneceğinden, hastanın tetkik öncesinde Radyoloji Departmanına başvurması gereklidir. İşlem sabahından başlayarak, tetkik yapılana kadar hiç bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Tetkike tam açlık ile gelinmelidir.

Müshil (Purgatif) kullanılması aşağıdaki durumlarda uygun olmayabilir.

    1 – Sıvı kısıtlamalarında ,
    2 – Böbrek yetmezliğinde ,
    3 – Konjestif kalp yetmezliğinde ,
    4 – 15 yaşın altında ,
    5 – Gastrointestinal obstrüksiyonda (Tıkanıklık) ve obstrüksiyon şüphesinde

Yukardaki durumlarda lütfen Radyoloji uzmanını bilgilendiriniz.

İNCELEMEYİ ENGELLEYEN DURUMLAR:Bu tetkikten 72 saatten daha yakın bir süre içinde yapılmış olan baryumlu incelemeler işlemi engeller. Ayrıca; aynı hasta için istenmiş ise; IVP, Kolanjiografi ve BT tetkikleri bu işlemden önce yapılmalıdır.

KONTRENDİKASYONLAR: Barsak perforasyonu (Delinmesi) düşünülen hastalarda gastrointestinal sisteme baryum sülfat tatbiki sakıncalıdır. Hamilelik veya hamilelik şüphesi mutlak kontraendikasyon oluşturur.

KONTRAST: Baryum sülfat (Rektal tatbik).

ORTALAMA İŞLEM SÜRESİ: 30-45 dak..

TRANSPORT: Özellik yok.

İŞLEM SONRASI BİLGİLER: Hasta normal günlük aktivitesine devam edebilir. İnceleme, Radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilip, raporlanır. Filmler ve inceleme raporu bir arada hastaya teslim edilir. Gastrointestinal sisteme Baryum sülfat tatbik edilmiş hastaların inceleme sonrasında bol sıvı alması önerilir.

 

Yeditepe Hastanesi
Copyright © 2009 Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
İçerenköy Mahallesi Hastane Yolu Sokak no:102-104 Ataşehir İstanbul
Tel: (216) 578 40 00 Faks: (216) 469 37 96


tasarım primeart
Yasal Uyarı   |   Bize Ulaşın