Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Doktorları Böbrek Nakli Olan Hastalarla Buluştu

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi doktorları ile böbrek nakli olan hastalar ve aileleri bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltı organizasyonuna; aynı kadavradan alınan böbreklerle sağlığına kavuşan Hüsmen Akgün ve Hasan Özdemir’in sarılarak “Böbrek kardeşiyiz” sözleri damga vurdu.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, sağlıklarına kavuşsalar bile hastalarıyla görüşüp iletişimlerini kesmeyerek sosyal hayatlarına da yeni bir soluk getirdi. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli olan hastalar, doktorlarla tekrar bir araya gelme fırsatı yakaladı. İstanbul Maltepe’de bir restoranda buluşan doktorlar ve böbrek nakli olan hasta ve aileleri, birlikte kahvaltı yaptı. Yaklaşık 40 kişinin yer aldığı buluşmaya; Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, Nefrolog Doç. Dr. Zehra Eren katıldı.

“KEŞKE DAHA FAZLA HASTANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLSEK”

Böbrek nakli operasyonuyla sağlıklarına yeniden kavuşan hastalar; doktorlara, ameliyat sonrasında devam eden sosyal hayatlarından bahsettiler, böbrek naklinden sonra yeniden hayata dönüş hikayelerini paylaştılar. Buluşmada yer alan hekimler de, böbrek nakilli hastalar ve aileleriyle tek tek ilgilendi.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi olarak bugüne kadar pek çok böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirdiklerinden bahsetti. Ameliyatların öncesi ve sonrasında yaşanan sürecin zorlu ama mutluluk verici olduğunu anlatan Gökçe, bu ameliyatlarda sağlığına yeniden kavuşan hastalar, aileleri ve Hastane ekibimizle birlikte büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. Böbrek naklinin öneminden de söz eden Prof. Dr. Özcan Gökçe, “Ülkemizde halen daha böbrek nakli sayısında yetersizlik yaşanıyor. Keşke daha fazla hastamızın yüzünü güldürebilsek” diye konuştu.

 

BÖBREK KARDEŞLİĞİ

Nefrolog Prof. Dr. Gülçin Kantarcı da böbrek nakli ile ilgili kamuoyunu bilinçlendirmek adına herkese görev düştüğünü dile getirdi. “Benim başıma gelmez” düşüncesine kapılmamak gerektiğini sözlerine ekleyen Kantarcı, hastalardan Hastane ve doktorlara kadar herkesin böbrek nakli ile ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Buluşmada, böbrek nakli olan hastaların hikayeleri, hem gururlandırdı hem de gülümsetti. 7 yıl önce aynı kadavradan alınan böbreklerle hayata dönen Hüsmen Akgün ve Hasan Özdemir’in buluşması da yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatla aynı kadavranın böbrekleriyle sağlığına kavuşan Akgün ve Özdemir, birbirlerine sarılarak “Böbrek kardeşiyiz” esprisiyle yüzleri güldürdü.

 

Yayın Tarihi : 23/01/2019
/**/