Yenidoğan Tarama Testleri

Topuk Kanı Taraması                                                                                      

T.C. Sağlık Bakanlığı Ulusal Yenidoğan Tarama Programı kapsamında test edilmek üzere bebeğinizin topuğundan birkaç damla kan alınmaktadır. Alınan kan örneği şu an programda yer alan ve daha sonra dâhil edilebilecek tüm hastalıklar açısından incelenecektir ve bu testler için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Bu hastalıklar son derece nadir görülür. Ancak erken teşhis ve tedavi edilmedikleri takdirde ciddi zihinsel ve bedensel bozukluklara neden olur, erken teşhis edildiğinde ise kolaylıkla tedavi edilebilir. Dolayısıyla testi yaptırmanız bebeğinizin yararına olacaktır.

Test sonucunda, taraması yapılan hastalıklardan şüphe edilmişse mutlaka size bilgi verilecektir. Test sonucu normal çıkarsa size bilgi verilmeyecektir.

 

İşitme Taraması                                                                                           

Yenidoğan tüm bebeklere ilk 15 gün içerisinde T.C. Sağlık Bakanlığının önerdiği işitme testi yapılmalıdır. Otoakustik işitme testi randevunuz hastaneden taburcu olduğunuz gün yenidoğan hemşireniz tarafından alınarak size bilgi verilecektir.

Kalça Ultrasonu                                                                        

Tüm yenidoğanlara sağlık bakanlığı ulusal tarama programı kapsamında bir aylıkken doğumsal kalça çıkıklığını tespit etmek için kalça ultrasonu yapılır, size verilen yenidoğan taburculuk yönergesindeki telefon numarasını arayarak randevu alabilirsiniz.

Görme Taraması                                                                                            

Yenidoğan doktorunuz bebeğinize görme muayenesi yapılmasını uygun görmüş ise bebeğiniz bir aylıkken size verilen yenidoğan taburculuk yönergesindeki telefon numarasını arayarak randevu alabilirsiniz.

Yenidoğan Sünneti

Sünnet, erkek çocuğu olan aileler için önemli bir konudur. Geleneksel ritüellerin yanı sıra sağlığa ilişkin endişelerin de düşünüldüğü

bu operasyonun gerçekleştirilmesi için geç kalınmaması önem taşımaktadır. Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yoksa ameliyathanede, özel ısıtılan, aydınlatılan bir masada yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Aşı Takvimi

Bebeğinize doğduğu gün hastanemizde Hepatit-B aşısı yapılmaktadır. Diğer aşı bilgilerini taburcu olduğunuzda verdiğimiz aşı takviminden öğrenebilirsiniz.

 

Yayın Tarihi : 25/09/2019
/**/