Yumurta Gençleştirme Yöntemi Sayesinde Doğum İçin Gün Sayıyor!“Anne Olması Çok Zor” Deniyordu…

Doktorların “erken yumurtalık yetersizliği” teşhisi ile “çocuk sahibi olması çok zor” dediği Ümmühan Hanım, yumurta gençleştirme yöntemi PRP ile hamile kaldı. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek uzmanı, bu yöntemin bebeğini kucağına almak için gün sayan çift gibi birçok çift açısından umut olacağını söylüyor.

Adet görememe ve düzensizliği şikâyetiyle doktora başvuran hasta yapılan testler sonrasında ‘erken yumurtalık yetersizliği’ teşhisi konuldu. Yolları, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek uzmanıyla kesişti ve hekimin  önerisiyle PRP yöntemini deneyen hasta, tüp bebek tedavisine gerek kalmadan hamile kaldı. 

 

Adet Düzensizliği Vardı

Adet görememe ve düzensizlik nedeniyle doktora gittiğini söyleyen hasta, “Yapılan testlerde bazı değerlerimin normalden farklı olduğunu öğrendim. Örneğin FSH hormonu değerim 40’ın üzerindeydi. AMH değerim ise 0.01 civarındaydı. İlaç kullanarak adet görmeye başladım. Böyle olunca çocuk sahibi olmamın çor zor olduğu söylendi. Bu süreçte doktorum  ile tanıştık. Bazı genetik testler yapıldı ve bunun üzerine antioksidan serum ve ilaç tedavisi başlattı” diye konuştu.

 

Yoğun Ama Stressiz Bir Tedaviydi

Kendine PRP yöntemi hakkında da bilgi verildiğini söyleyen hasta, “Doktorum, hamilelik için yüzde 100 garantili bir yöntem olmadığını ancak denememin yararlı olduğunu söyledi. Biz de güvendik ve denedim. Tedavi 10 seans sürdü ve oldukça kolay geçti. Önce, hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı. Sonrasında yumurtalıklarına PRP injeksiyonu yapıldı. Yoğun bir tedaviydi ama stresli değildi” ifadelerini kullandı.

  

PRP Yumurta Gençleştirme Yöntemi

PRP hakkında bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ise, “Yumurtalık rezervi azalmış, yumurtalık rezerv yetersizliği veya erken yumurtalık yaşlanması olan kadınlarda yumurtalıkları gençleştirmeye ihtiyaç duyuyoruz. Yumurta gençleştirme yöntemi olarak dünyada da kullanılmaya başlanan Trombositten Zengin Plazma (PRP) artık ülkemizde de kullanılıyor. Bu yöntemle başarılı sonuçlar elde etmeye başladık. PRP’yi yumurtaların içerisine enjekte ederek uyuyan hücreleri uyandırmak ve daha iyi yumurta elde etmek için kullanıyoruz. Biz bunu hiperbarik oksijen tedavisiyle destekliyoruz.” diye konuştu.

 

PRP ile Tüp Bebek Tedavisine Gerek Kalmadı

Bazen genç yaşta da erken yumurtalık yetersizliği ile karşılaşabiliyor.  Hastamızda da olduğu gibi adet görmeme şikâyeti ile doktora başvurabiliyorlar. Böyle bir durumda kendiliğinden gebe kalma şansı yüzde 3’lerin altında.

PRP tedavisi ve başka takviyelerle yumurtalık rezervini nispeten daha iyi hale getirip hormonları düzeltme şansları bulduğunu belirten hekim “3 aylık bir tedavi sonrasında tüp bebek tedavisine alalım, yumurta toplayalım dediğimiz süreçte, kendiliğinden gebe kaldı” ifadelerini kullandı.

 

40 Yaşın Altında Da Yumurtalık Rezervleri Azalabiliyor

40 yaş altında yumurtalık rezervindeki azalma ‘erken yumurtalık yetersizliği’ olarak adlandırılıyor. Sadece ileri yaşlarda yumurtalık rezervi azalacak diye bir kaide yok. Dolayısıyla daha genç yaşlarda genetik, otoimmün geçirilen yumurtalık ameliyatları ve bilinmeyen nedenlerle, rezerv azalabiliyor. Daha genç yaşta olup adet düzensizliği ya da ailede erken menopoz öyküsü olanlarda mutlaka yumurtalık rezervlerine dikkat edilmesi gerekiyor.


 

Yayın Tarihi : 06/05/2020